Börek Nasıl Yapılır?

Kategori: Tatlı Bir Başlangıç | 0

Bu sırrı da sizle paylaşacaksak, dükkânı kapatalım biz.” İçimizden geçmiyor değil.

Fakat biliyoruz ki paylaştıkça güzelleşiyor her şey. Mutluluk gibi, aşk gibi… Bizde bu aşkı sizle paylaşıyoruz ki,  adımız yedi düveli sarsın J Tamamen duygusal, anlayacağınız.

Hüseyinoğlu baklava, senelerin deneyimini ve kalitesini baklava imalatında olduğu kadar, börek ve börek çeşitleri zenginliği ile de sizlerle.

Hamur işleri, çoğumuz için yemesi en güzel gıda türlerinden de olsa yapımı ve imalatında harcanan emeği ve ustasının kalitesi de bu hazzı birkaç kat arttırabiliyor.

Annelerimiz bu konuda hepimizin referansıdır. Her şeyin en iyisini bilen anne tarifiyle; börek nasıl yapılır?

Börek böyle yapılır :

* Enfes böreğin sırrı, hamurundadır. Hamurun sırrı ise, henüz açarken aşkla ve şevkle başlamaktır. İnce, yumuşak ve her tarafı aynı kıvamda bir hamuru açtığınızda, her lokmada aynı lezzeti bulacağınızı unutmayın. Hamur içine kâfi miktar yağ ile beraber, katları arasında da yine az şekilde yağ sürerek başlayın.
* Yoğurmaya başladığınızdan itibaren, pişirene kadar bir nokta çok önemli. Hem çabuk kıvam alsın diye, hemde pişerken çıtır çıtır olsun diye, ilk başında bir miktar süt ekleyin hamur içerisine. Özendiğiniz böreklerin aynı olmayacak olsa da, yine de kendi klasmanınızda en iyisini yapmak istiyorsanız bunu asla atlamayın. Hüseyinoğlu baklava’nın börek kalitesine, belki bir gün bu şekilde ulaşabilirsiniz. Gerçi sanmıyoruz ama…
* Eğer hazır yufkadan böreğinizi yapacaksanız, onun için kullanacağınız harçların da önemli bir yeri var. Sıvı yağ ve su, sıvıyağ ve süt birde un, sıvıyağ ve az miktarda sirke ve son olarak un ve az miktarda margarin ile hazırlayacağınız 4 farklı alternatif tüyo verelim size. Bu sayede, çıtır pişmiş ve her yeri nar gibi kızarmış leziz börekler yapabileceksiniz. Tabi, pişirme inisiyatifi yine tamamen sizde.
* Fırına girmek için sabırsızlanan böreğinize son bir dokunuş yapın.  Üzerine, bir yumurta kırarak hemen gezdirin. Her tarafı aynı parlaklıkta ve çıtırlıkta kızaracaktır. Yâda, az miktarda soda. Bu, hamurun daha uzun süreler taze gibi kıtır kalmasını sağlayacaktır.

Hüseyinoğlu baklava, börek tarifi vermez. Sadece tavsiye ederi. Çünkü maalesef bizim kalitemiz için henüz hazır değilsiniz hanımlar. Ama dilerseniz, istediğiniz zaman gelip bu lezzetleri tadabilir, bir ihtimal sırımıza erebilirsiniz.

Afiyet olsun =)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir