Soğuk Baklavanın Muhafazası

Kategori: Tatlı Bir Başlangıç | 5

Soğuk baklava nasıl saklanır sorusu son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz soruların başında gelmektedir. Bunun nedeni soğuk baklavanın son günlerde sıklıkla tüketiliyor olmasından gelmektedir. Soğuk baklava lezzetiyle de damaklarda tat bırakan baklavalardan biridir.

İçeriğindeki sütten dolayı şerbetli tatlılara göre daha hafif olup, bir yiyende bir daha yeme istediği uyandırmaktadır. Sütlü olmasından dolayı soğuk baklava şerbetli baklavalar göre daha dikkatli muhafaza etmeyi gerektiren bir baklavadır. Baklavanın bozulmaması için nasıl iyi bir şekilde korunur bunun bilinmesi lazımdır.

Soğuk Baklava Nasıl Saklanır?

Soğuk baklavalar isteğe göre kaymaklı, fıstıklı, cevizli ve bademli olarak yapılıp, damakları coşturan bir lezzete sahiptir. Soğuk baklavanın lezzetinin güzel olması kadar muhafaza etmesi de ayrı bir meziyettir. Sütün yoğun olarak kullanılıyor olması, baklavayı serin bir ortamda koruma ihtiyacını doğurmaktadır. Bu nedenle soğuk baklava buzdolabı gibi serin bir yerde saklanmalıdır.

Soğuk baklava nasıl saklanır sorusu bu bakımdan soğuk baklavayı tercih edenlerin en çok araştırdığı konulardan biri olmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere soğuk baklava soğuk olarak muhafaza edilen ve yine soğuk olarak servis edilen baklava çeşitlerinden biridir. Baklavayı buzdolabında bekletmek onun bozulmadan daha uzun süre tüketilmesini sağlayacaktır.

Soğuk Baklava Nerede Saklanır?

Yeni neslin baklavası olarak da bilinen soğuk baklava, yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde içimizi serinleten yepyeni lezzetler arasında yerini almaktadır. Fakat yaz aylarına giriyor olmak soğuk baklava için pek de olumlu bir durum değildir. Bunun nedeni bu baklavada şerbetli baklavalardan ayrı olarak içerisinde süt barındırıyor olmasıdır.

Sütün sıcak havalarda çabuk bozulabilme özelliği nedeniyle soğuk baklava hususunda buna ayrıca dikkat edilmelidir. Soğuk baklava nerede saklanır denildiğinde mutlaka buzdolabı gibi serin yerlerde saklanmalı ve tüketilmesinin ardından tekrar buzdolabına konulmalıdır.

Soğuk Baklava Nasıl Muhafaza Edilir?

Baklava denildiğinde akla ilk gelenlerden biri şüphesiz geleneksel şerbetli baklava gelmektedir. Son zamanlarda adını sık olarak duyduğumuz ve oldukça seveni olan bir baklava türü de soğuk baklava olmaktadır.

Hem tadına doyulmaz lezzeti, hem de muhteşem görüntüsüyle şerbetli baklavalara adeta rakip niteliğindedir. Şerbetli baklavalarda yer alan şerbet, baklavaya yoğun ve bir tat verirken, sütlü tatlıların hafifliği onun her mevsim sıklıkla tüketilen bir baklava türü olmasını sağlamaktadır.

Şerbetli baklavaları muhafaza etmek daha kolayken sütlü baklavaları saklamak biraz daha dikkat istemektedir. Bu nedenle soğuk baklavalar mutlaka serin ve güneş almayan bir ortamda saklanmalıdır. Bunun için buzdolabı en uygun yerdir.

Soğuk Baklava Buzdolabında Saklanır Mı?

Soğuk baklava buzdolabında saklanır mı veya soğuk baklava nerede saklanır? Bu sorular özellikle ilk defa soğuk baklava alanların veya yapmayı tercih edenlerin merak ettiği sorulardan birkaçıdır. Çünkü adını yeni yeni duyduğumuz bu baklava çeşidi, dolayısıyla bazı soruları da beraberinde getirmektedir.

Her daim dışarıda sakladığımız şerbetli baklavalar göz önüne alındığında, her ne kadar kulağa farklı gelse de evet, soğuk baklava buzdolabında saklanır. İsminin de verdiği mesajla, soğuk yenme özelliği ve içerisinde fazla miktarda süt barındırıyor olması sebebiyle sıcak ortama karşı dayanıksız bir baklava türüdür.

Soğuk baklava buzdolabında tutulmadığı takdirde içerisindeki süt çabuk bozulacağından bu da bozulmalara sebebiyet verebilecek, dolayısıyla bu durumdan zehirlenmeler de kaçınılmaz olacaktır. Soğuk baklava mümkün olduğunca buzdolabında bekletilmelidir.

Soğuk Baklava Dolaba Konur Mu?

Soğuk baklava şerbetli baklavalar kıyasla, yeni olmasına rağmen oldukça fazla tercih edilmektedir. Şerbetli baklavaların şerbet yoğunluğu yazın bu baklavayı tercih edenlerin sayısını azalmaktadır. Soğuk baklavanın daha çok süt bazlı olması, onun yaz kış severek tüketilen bir baklava türü olmasını sağlamaktadır.

Soğuk baklava için en iyi muhafaza ve koruma yöntemi dolap olmaktadır. Bu dolap buzdolabı olup baklavayı daha uzun süre tüketme imkanı sağlamaktadır. Soğuk baklava çabuk bozulabilen bir ürün olduğundan yeteri kadar alıp tüketimi sağlanmalıdır. Lezzetli soğuk baklava yemek isteyenler www.huseyinoglubaklava.com internet sitesi üzerinden sipariş vererek damaklarını şenlendirebilirler.

 

 

5 Responses

 1. Aslı

  Ya buzdulabinda üstü kapalı mi açık mi saklanir? Ne biçim yazı bu

  • baklavaci

   Aslı hanım bizden almış olduğunuz tüm ürünler için detaylı bilgiler firma çalışanlarımız tarafından satış sonrası verilmektedir.
   Farklı üretim süreçleri olan ürünler için bu bilgiler geçerli olmadığı için, yazılarımız genel koşulları içeren bilgiler ile yazılmıştır.
   Ayrıca ürün satış sayfasında saklama, tüketim, son kullanım gibi bilgileri bulabilirsiniz. Ürünlerimiz ile ilgili tüm soru ve önerileriniz için 05304041848 numaralı çağrı merkezimizle görüşebilirsiniz.

 2. DURMUŞ ALİ UZUN

  soğuk baklavanın muhafazası diyor başlıkta 20 yere yazı yazmışşınız hepsini okuyorsun aynı şeyler malesef sorunu cevabı yok her yaznın altında yazan buzdolabında sakla bozulmasın bizde fırında saklıyorduk ya insan adam gibi bir açıklama yapar aydınlatıcı ayıp ya insanlarla dalga geçer gibi bunun muhafazası kaç gün durur dolaptan çıkmış bir süre beklemiş olan tatlı yı tekrar dolaba koysak ne olur derin dondurucu ya koyulurmu amaaannn kime anlatıyorsam sizlerin bu umrundamı yazıya bakıp tıklasın girsin reklam olsun yeter

  • baklavaci

   Merhaba Durmuş Bey,
   Yorumunuzun firmamız adına katkı sağlayacağını düşündüğümüz için ayrıca cevaplamak isterim.
   Tüm ürünlerimizin kendi sayfasında saklama koşulları, tüketim koşulları, son kullanım ile ilgili bilgilerimiz detaylı olarak yer almaktadır. Ayrıca satışını yaptığımız her ürün için; müşterilerimize ürün ile ilgili saklama, tüketim, son kullanım gibi bilgileri detaylı olarak iletmekteyiz.

   Blog yazılarımız genel geçerli ürün bilgileri içeriyor olup farklı firma- tüketici üretimi olan öznel ürünler için uygun olmayabilir. Bu nedenle sizin istediğiniz detay bilgiler sadece kendi üretim sürecimizden geçen ürünler için verilebilmekte ve bu detaylara alım sürecinden sonra da firmamız iletişim hatları ve şubelerimizden kolayca ulaşılabilmektedir.

   Ürünlerimiz ve süreçlerimiz için yardımcı olacağımız tüm konular ile ilgili 0530 404 18 48 çağrı merkezi numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. Muhammed Ali Çakır

  Çok güzeldi ellerinize sağlık sürekli sipariş ettiğim yer her tatlısı harika mutlaka deneyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir