Bir sanatın tatlı adı Baklava!

Kategori: Tatlı Bir Başlangıç | 0

Sadece karnını doyurmak için yemek yiyenler, zevk alarak yiyenler olduğu gibi.
Sadece kazandığı ücret ile geçimini sağlayanlar, işini severek yaparak mutlu olanlar gibi.
Sadece doktor tavsiyesi ile yürüyenler, her gün spor ile güne merhaba diyenler gibi.

Aralarındaki farkı anladığınızda, baklava için “ sadece bir tatlı “ diye düşünenlerin arasından sıyrılmaya başlıyorsunuz demektir.

Ülkemizin sahip olduğu zengin yemek kültürü, tatlısıyla tuzlusuyla – acısıyla ekşisi ile bu coğrafyanın tam karakterini yansıtıyor. Şehirlere özgü özel yemeklerden tutunda, artık ilçelerin hatta mahallelerin bile adıyla meşhur yiyecekleri var. O kadar zengin bir coğrafyada, eşine dünyada az rastlanan bir bolluğa aslında çokta şaşırmamak lazım.
Biliyorsunuz, şehirlerimiz arasında bile tatlı sert çekişmeler ile yemeğin aslında hangi şehre ait olduğuna dair kıran kırana mücadelelere de şahit oluyor bu coğrafya.

Ama öyle bir değerimiz var ki; ilçeleri, şehirleri hatta ülkeleri bile aştı mücadelesi, Baklava!
Ne kadar mücadelesi sürse de, bu lezzetin doğduğu topraklarda Hüseyinoğlu Baklava adıyla apayrı bir lezzetin daha adı var.

Sadece lezzeti mi onu özel kılan?

Hüseyinoğlu Baklava, nesilden nesile geçen bir lezzet sırrı ile 1967’den bu yana baklava sanatını icra etmektedir. Aslında bu sır, kullandığımız birinci kalite ürünler, tam kıvamında tat veren ölçülerimiz ve pişirme – hazırlama ile sınırlı değil.
Mesleğini severek yapan, bu sevgiyi çocuklarına aşılayan ve baklava imalatı sırasında nasıl sevgiyle o hamuru bir sanata çevireceğini öğreten üstadımız Hüseyin YİĞİT’ in ustalığında saklı sırrımız.

Bizi o yüzden farklı kılan, onun mesleğine olan sevgisi ve sarsılmaz saygısıdır.
Onun bizlere öğrettiği ile üzerine her defasında fazlasını koyarak sanatımızın mükemmel seviyelerini sizlerle buluşturmaktan mutluyuz, gururluyuz…

Ustalarının becerisini, meziyetini, marifetini ve elinin tadını ile birleştirerek, sadece şekerli bir tatlı olmadığını çocuklarına öğreten Hüseyin YİĞİT, bu mesleğin Türkiye’de yaşayan en büyük ustaları arasında da ismiyle yer almaktadır.

Baklava sanatı, bir ustanın eserine dokunuşu ile başlar – dokunuşu ile biter. En başından, en sonuna kadar aynı özeni eserine yansıtan sanatçının adı; bu eser var oldukça anılır. Biz buna inanırız! Buna inanarak yarım asrı geçen tarihimizle, sizlere bu sanatı icra etmeye ilk günün heyecanı ile devam ediyoruz.

Baklava yapımı, her aşaması ile ustasından çırağına kadar her ne kadar sevginin hamura işlemesi kadar önemliyse, disiplini ve işine olan saygısıyla da meziyetli bir iştir. Hazır ürünlerin günden güne hayatımızda çokça yer alması, Hüseyinoğlu Baklavaları’nın imalathanesine bu saygı ve titizlik oldukça, zor gireceğe benziyor.
İsmiyle varolan efsanelere yakışan şekilde; insan sağlığı ve dürüst ticaret ilkelerimiz daha uzun yıllar Hüseyinoğlu Baklava ile anılacak.

Yufkasını açarken, en taze fındık ve fıstıkları kat kat aralarına serpiştirirken ve şerbetini dökerken; imza attığımızın farkındayız. Ve bu imza hiçbir zaman taklit edilemeyecek.

Bu yüzden eserlerimizin arkasındayız. Taklitlerimizden sakının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir