Antep Baklava Çeşitleri

Kategori: Tatlı Bir Başlangıç | 0

Bu baklavalar hep mi Antepli ustaların maharetli ellerinden geliyor acaba? Diyorsunuz değil mi? Sorunuzu cevaplamak için önce baklavanın kültürler arası etkisini anlatmamız gerek, belki başka bir yazımızda bundan da bahsederiz.

Baklava Osmanlı mutfağına ait Tescilli bir Türk tatlısı peki Antep Baklava çeşitleri neler?

Antep Baklavası aslında Halep kökenli ustaların tül misali ince açtığı baklava tekniğini Gaziantepli ustalara aktarması ve onların da bu geleneği devam etmesiyle nam salmış. Tabii ki, kullanılan Fıstığın da Antep’ten olması şehri Baklava Ustalığının kalesi yapıyor. Peki ya, baklava ustalığının şehir ile ilgisi yoksa?

Kurucumuz Hüseyin Yiğit,  Gaziantepli Ustalarının yanında teknik ve maharet öğrenerek başlamış baklava ustalığı sevdasına. Öğrendikçe geliştirmiş tekniğini, özel reçete ve tariflerini belirlemiş ve 2. kuşak ustalarına,  Çankırılı Usta olarak aktarmış bildiklerini.

Maharet memleketin değil, ustanındır bu meslekte, ama bizim saygımız baklava zanaatının kendisine olduğundan yine Antep’e özgü baklava çeşitlerini kendi reçetelerimiz ile sıralamış olalım sizlere.

Antep Fıstıklı Baklava

Böyle minik gözüktüğüne bakmayın bir dilimin sakın, 50 kat yufka arasında o yemyeşil fıstıklar. Önce çatalı batırın, nasıl da geliyor çıtır çıtır sesi, kapak kalkınca yemyeşil boz fıstıklar da gözüktüyse mideniz neşelenmeye başladı.

Baklavayı yemenin adabı, şerbetini dengelemekten geçiyor.  İster elinize aldığınız bir dilim baklavayı, ister çatalı tam batırdığınız baklavayı ters çevirin ve birkaç saniye şerbetinin dengelenmesini bekleyin. Aldığınız ısırıkta çıtırtı, hafif şerbet karışımıyla boğuk bir ses olmalı. Tadı damağınızdan yavaşça geçmeli ağzınıza. Antep Fıstıklı baklava ile başladık ama bu öyle kolay geçilecek bir çeşit değil, siz iyisi mi elinizin altına sipariş hattımızı ekleyin ve bu lezzet her aklınıza geldiğinde bizi arayıp istediğiniz kadar sipariş verin.

Şöbiyet

Kaymak ve Antep fıstığının birleşimi olan en güzel Antep Baklavası çeşitlerinden olur kendileri. Sevmeyenine az rastladık ama seveni de başka baklava tercih etmiyor inatla. Bizim onlar için de çözümlerimiz oldu tabi Midye Baklava, İncir Baklava çeşitlerini bu denkleme biz kattık.  Kaymağın da etkisi çok yüksek diye düşünüyoruz. Ne olursa olsun lezzetinden ve klasik görüntüsünden vazgeçmeyen bir kitlesi var.  Siz de onlardan biri iseniz Hüseyinoğlu Baklava şöbiyet için 3 farklı seçenek sunuyor size. İster çift fıstık bol kaymak ile Duble Şöbiyet ister kaymağına yakışan başka bir tarif ile Cevizli Şöbiyet tercih sizin, her seçeneği ile Antep baklava çeşitlerinin en iyilerinden kendisi.

Cevizli Saray Sarması

İsmiyle müsemma saray eşrafının geleneksel kutlama tatlısı. Sarılan her katında bol ceviz üzerine eklenen fıstık lezzetiyle damaklarda bir şölen. Bozuk para büyüklüğünde yuvarlak ve yüksek yapısı içerisindeki şerbet miktarının daha az olması çok tercih edilmesinde bir etken.

Senelerin ustalığında ve tecrübesinde ‘nasıl olurda böyle şeyler çıkartmışlar ortaya’ diyeceğiniz türden olan antep baklava çeşitlerimizden sadece biri,  listede olmazsa olmaz bir lezzet gerçekten! Cevizlisi de, antep fıstıklısı da, sizlerin damaklarınızda unutulmaz bir haz bıraksın diye raflarımızda ve sitemizde.

Cevizli Baklava

Antep denince fıstıklı baklava ilk akla geliyor sonrasında da mutlaka cevizli baklava geliyor. Her ne kadar Antep baklava çeşitleri fıstıklı olarak düşünülse de ceviz severlerin baklava tutkusu göz ardı edilemez.  Fıstıklı baklava ile tüm özellikleri aynı olan bu ürünün tek farkı içerisinde bol kıyım ceviz olması. Tadı, şerbetinin yoğunluğu 50 kat baklava yufkası gibi özellikleri aynı olsa da lezzetiyle başka bahçeye açılan kapı kadar geniş bir tat algısı sunuyor. Cevizin çıtırlığı da bu baklavaya ayrı bir ahenk katıyor tabii ki canı çeken herkesin tek telefonla sipariş edeceği bu ürünü bulunduğunuz yere getirmek Hüseyinoğlu Baklava’nın işi.

 

Bu kadar tatlı arasında, yanında iyi hangi ürünlerin lezzet algılarınızı arttıracağını paylaşmak isteriz. Tabi bir diğer yazımızda da bunu ileteceğiz.  Tüm bu tatları bir de Hüseyinoğlu Baklava ve Börek farkıyla denemeniz şart.  Zira bildiğiniz gibi iyi baklava yemenin şehir ile alakası yok.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir