Hayatta her şeyin usulü vardır. Bu yiyecek adabı da olabilir, iş adabı da, ticaret adabı da.
Yiyecek için, her yemeğin de ayrı ayrı adabı var.  Bizler bu konuda sizlere öneri verebilecek kadar yetkin değiliz, ama söz konusu baklava olunca; baklava nasıl yenmeli diye önce bize sormalısınız!

Pastanede, dükkanlarda, özel günlerinizde, misafirlikte veya evde. Elbette o karşınızdaki enfes baklava dururken, aklınızdan sadece o güzelliğin tadına bakmak geliyor. Farkındayız!

Ama yemeden önce bazı noktalarına dikkat ederseniz sadece isteğinize kavuşmuş olmaz, o hazzı tüm duyu organlarınızla alabilirsiniz.

* Kaliteli baklavada, kuruluk veya aşırı şerbetlenmiş bir durum olmamalı. Baklava tepsisindeki her bir dilim, aynı hassasiyetle gözlemlenmeli.

* Elinize aldığınız baklava dilimini önce bir ters düz edin. İçine emdiği şerbet, tabandan üstüne doğru yavaşça süzülecektir. Bu da, her ısırışınızda baklavada aynı tadı yakalamanıza yardımcı olur.

* Baklava yemeye başlamadan önce, eğer o tadın peşindeyseniz ağzınızdaki farklı tatlardan arındırmalısınız. Bunu birkaç yudum su ile de yapabilirsiniz. Baklava yerken, daha çok elinizi kullanmanızı öneriyoruz. Bu parmaklarınızı yemeniz için bir hile değil, merak etmeyin =)

* Baklava tutuşunu daha önce duydunuz mu bilmiyoruz ama tavsiye ettiğimiz tutuş; tabanın üstte – üst kısmın altta kalacağı şekilde tutarak tüketmenizdir. Bu, daha esnek olan alt çenemize baklavanın yükselti yeri gelerek daha rahat yeme olanağı sağlamasından dolayıdır. Üstelik yukarıda da bahsettiğimiz gibi tabaktan veya tepsiden çıkan baklavanın şerbeti doğal olarak yayılmış olur.

* Çok tatlı bir gıda elbette rahatsız edebilir. Tadını seyrettirirken,  uyumlu olması gerekiyor diğer alternatiflerin. Mesela, kaymak yada dondurma. Genellikle, kaymak diğer tatlılarda da olduğu gibi hem seyrettirmek hem de uyumlu olması adına bizim önerimizdir.

* Çok güzel, enfes, harika evet! Ama tek lokmada bu zevki kestirip atmayın. Bir dilim baklavayı en azından 2 ısırık şeklinde yemenizi öneririz. Bu sayede, iki çiğneme zamanı aralığında tadın damağınızda iyice yer edinmesi kolaylaşır.

* Farklı tatlar denemeye özen gösterin. Aynı tür baklavalardan ziyade, lezzet harmanı için baklavanın diğer birçok türü sizi bekliyor. Mesela, bol antep fıstıklı dürüm baklavayı denediniz mi? Yerinizde olsak denerdik.

Hüseyinoğlu Baklava ustaları, yapımındaki ve imalatındaki tecrübeleri ile baklavanın son durağı olan müşterileri için de deneyimin en iyisi olsun isterler. Sanat gözüyle baktığımızı, yaparken her defasında aynı titizlikle fakat ayrı bir heyecan ile başladığımızı unutmayın. Sizde bu lezzetin tadını doya doya çıkarın. Kestirilip atılacak, yada sadece tatlı yemiş olmak için savuşturulacak bir şey değil baklava yemek.
Kendinizi iyi hissedin, lezzet zaten elinizin altında!

Hüseyinoğlu Baklavaları’nı ilk kez deneyenlere sıklıkla tavsiye ettiğimiz şeyde tam da bu! Bizi ilk kez denerken, kafanızdaki ön yargılardan arının. Bizim ustalığımıza, samimiyetimize ve bu işi defalarca ve yüksek miktarlarda yaparak kazandığımız tecrübemize güvenin.  Sizin yüzünüzdeki o beğeni ifadesi, tadı ve lezzeti hakkındaki düşüncelerinizi hem görmek hem de duymak istiyoruz. Mutlaka bekliyoruz.